ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH PROJEKTU DOPLNĚK PRO ŽIVOT

Ahoj, jmenuji se Karolína a chtěla bych se s vámi podělit o příběh našeho projektu

Nápad módní doplňky ve spojení se sociálně vyloučenými lidmi vznikl úplně náhodou. V dubnu roku 2015 jsem pomáhala atletickému klubu SSK Vítkovice uspořádat benefiční běh Run&Roll. Jednalo se o běh se speciálními sportovními vozíčky pro handicapované děti. Tam jsem se seznámila s některými rodinami, se kterými se vídám dodnes, některé jsem už znala z dřívějška. Každopádně časem jsem přišla na to, že „odstrčenými“ ze společnosti nejsou jen ty handicapované děti, ale i jejich rodiče. Proto jsem v hlavě nosila myšlenku uspořádat nějakou akci i pro rodiče handicapovaných, kteří mají tu nejtěžší práci na světě – starat se 24 hodin denně o své dítě, které i v dospělosti vyžaduje péči batolete.

No a proč zrovna motýlci? V létě jsem se vdávala a sháněla jsem pro svého budoucího manžela nějakého pěkného motýlka, ale z výběru jsem byla zklamaná. Nikde se mi žádný nelíbil. Pořádný výběr byl pouze v zahraničí, odkud by nám ho ale do svatby nestihli dopravit. Tak jsem si řekla, že by bylo fajn mít obchůdek s doplňky, jako jsou motýlky, kravaty, manžetové knoflíčky, tkaničky apod. Když jsem o tom svému muži vykládala v autě, najednou mě jako by osvítilo. Během minuty jsem vychrlila tři myšlenky: Budeme mít obchod s motýlky, budou je šít matky handicapovaných dětí a projekt se bude jmenovat Doplněk pro život. A tak to vlastně celé začalo…

Můj manžel mě ve všem podporuje, okamžitě jsem se setkala s pochopením a začali jsme společně naše myšlenky rozvíjet. Velkou roli v tomto příběhu hraje také moje maminka. Vždycky uměla parádně šít, takže dostala za úkol vymyslet, jak budeme motýlky tvořit. Musím říct, že je opravdu obětavý člověk. Než jsme se totiž dostali k finální podobě motýlku, vyzkoušela desítky druhů skládání, nespočet rozměrů i materiálů.

První workshop proběhl 9. října 2015. Pět dam jsme naučili šít motýlky podle předlohy mé maminky. Od té doby neuplynulo mnoho času, ale odvedli jsme velký kus práce. Tak jako každý začátek i ten náš je plný očekávání, ponaučení, rozvíjení se dál. Věřím, že jdeme tou správnou cestou.

A proč to děláme? Těžko se na tuto otázku odpovídá. Někdy prostě můžete dělat něco jen tak pro radost, protože vás to baví. A mě to neskutečné baví! Baví mě pozitivní reakce holek, které šijí, i lidí okolo. Mám obrovskou radost, když vím, že šití motýlků holky alespoň z části naplňuje. A hřeje mě u srdce to, že jeden náhodný nápad dokáže vnést pestrost do všedních dnů těchto lidí.

Naším prvním malým úspěchem byl Nekonvenční jarmark v Cooltouru v Ostravě na Černé louce, který se pořádal v sobotu 19. prosince 2015. Zde jsme během šesti hodin rozprodali skoro všechny motýlky (něco přes 60 prvních kousků) a poslední dvě hodiny jsme stáli u poloprázdného stolu. Myslím, že to byl zážitek pro všechny. Paní Pavla s paní Gabkou se přišly podívat, jak se jejich motýlkům daří. A když viděly, jak rychle se rozletěli do světa, tak uronily i pár slz, samozřejmě štěstím. Setkali jsme se také s prvními reakcemi úplně cizích lidí, které byly jen a jen pozitivní.

I když momentálně nepřebíráme žádného Oscara ani Grammy a nemáme za sebou mnoho úspěchů, kromě několika úsměvů a vřelých slov našich prvních zákazníků, tak bych ráda poděkovala těmto lidem: mému manželovi, mamince a vlastně všem členům rodiny, kteří nás ještě před uskutečněním projektu podporovali a věřili nám. Holkám, které šily nebo stále šijí motýlky a jsou součástí projektu. Dále Andreasovi, který nám dělá tak krásný web a obětuje spoustu času. Spolužačce Marušce, která pomáhá s texty, fotografům, partnerům a také všem známým a fanouškům, kteří našemu projektu věří a šíří tuto myšlenku dál.

Všechny motýlky z Doplněk pro život.cz jsou produktem handicapovaných nebo sociálně vyloučených lidí, kteří nemohou chodit do zaměstnání. Motýlky šijí z domu a z každého výrobku mají padesát procent ze zisku.